Çiçek Bakımı

Çiçek Bakımı

Evlerimizin ve işyerlerimizin en kıymetli konukları çiçekler, bazen sevdiklerimiz tarafından bize gönderilir, bazen de biz onları özenle seçer, yeni yuvalarına yerleştiririz. Ne kadar iyi ve doğru bakarsak yerlerine o kadar alışır, güzelliklerini sergilerler. Bu sayfadan yaşam alanlarımıza hayat veren salon çiçeklerinin bakımı hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz.

Orkide Bakımı


- Orkidenizi direkt olarak güneş ışığı almayacağı ancak aydınlık bir yerde tutun.
- Işık ihtiyacı yalnızca gövdesi ve yaprakları için geçerli değildir. Orkide kökleri için de ışığa ihtiyaç duyar bu sebeple şeffaf saksı kullanılmalıdır ve çok gerekmedikçe saksısı değiştirilmemelidir.
- Toprağı özel bir karışımdır. Standart bitki toprakları ile yetiştirilmesi mümkün değildir. Eğer toprak değişimi yapacaksanız özel orkide toprağı edinmelisiniz.
- Sulama toprak tam kurumadan yapılmalı ancak çok sık yapılmamalıdır. Sulama yaparken yapraklara ve çiçeklere su değdirilmemelidir.
- Orkide için ideal hava sıcaklığı 13-30 derece arasındadır. Pencere kenarlarında hava akımından korunarak muhafaza edilebilir.


Spatifilyum (Barış Çiçeği) Bakımı- Spatifilyum hernekadar aydınlık ortamı sevsede güneş ışığını direkt olarak almamalıdır. Ortamın aydınlık olması gelişimini hızlandırır. Yaprakları güneşe doğru yönelebilir bu sebeple ara sıra yönünün çevrilmesi önerilir.
- Bitki için ideal ortam sıcaklığı 10-28 derece arasıdır.
- Bitkinin sulaması haftalık olarak yapılabilir. Havalar ısındıkça toprağın kurumamasına dikkat edilmelidir.
- Eğer sulamada musluk suyu kullanacaksanız 2 gün oda sıcaklığında beklettiğiniz suyu kullanmalısınız.
- Bitkinizi sularken duşlama yöntemini kullanıp, yapraklarını da nemlendirebilirsiniz. Bu bitkinize zarar vermez aksine iyi gelecektir.
- Saksı değişimi 2-3 senede bir, ilkbahar aylarında yapılabilir.
- Mineral bakımından zengin topraklar tercih edilmelidir.

Difenbahya Bakımı


- Difenbahya da direkt olarak güneş ışığı almak istemeyen bitkilerden. Eğer güneş ile direkt olarak temas ederse yapraklarının formu bozulabilir.
- Sulama düzenli, ölçülü ve toprağın her yanına eşit dağılacak şekilde yapılmalıdır.
- Sulama yazları havalar ısındığında haftada 2’ye çıkarılabilir, kış aylarında haftada 1 gün sulama yeterlidir.
- Difenbahya tropikal bir bitkidir. Bu yüzden uygun ortam sıcaklığı en az 10-12 derece arasında olmalıdır.
- Hava akımı bitki için çok tehlikelidir bu sebeple kapı önlerinde ya da açık tutulan pencerelerin önlerinde bulundurulması önerilmez.
- Gevşek yapılı ve hava gözenekleri bol olan topraklardan hoşlanır. Saksı değişimi ve çoğaltma için ilkbahar uygundur

 Yucca Bakımı

 

- Güneşi çok seven bir bitkidir. Güneşe olan ihtiyacı diğer saksı çiçeklerine oranla oldukça fazladır ve yeteri kadar güneş alamasa yaprakları çürüyebilir.
- Direkt olarak güneş ışığı almayı sevmez ve yaprakları güneş yönüne doğru uzar. Bu sebeple düzenli aralıklarla bitkinin yönü çevirilmelidir.
- Yucca da düzenli sulama isteyen bitkilerdendir. Haftada 2 gün, belirli aralıklarla su verilmeli, kışın sulama haftada 1 güne düşürülmelidir.
- Yucca bitkisinin sulamadaki bir diğer önemli kriteri de bilhassa kış aylarında oda sıcaklığında bekletilmiş suyun kullanımıdır.
- Yucca soğuğu sevmez. Özellikle kış aylarında bulunduğu ortamın 15 dereceden düşük olmaması gerekir.
- Saksı ve toprak değişimi yıllık olarak, ilkbahar ortasında yapılmalıdır.